Strona główna>Forum>Systim>szablony dok. zakupu
< wróć do Systim
szablony dok. zakupu
WWM14.03.2024 10:16 Pytanie - w zakładce "zakupy" w szablonach dok. zakupu mamy m.in.
- zakup materiałów handlowych i towarów do produkcji
- zakup materiałów na potrzeby firmy

W obu przypadkach księgowanie automatyczne trafia na konto 301, 302 ....
Pytania:
1) Czy "zakup materiałów na potrzeby firmy" ma służyć w założeniu do księgowania zakupionych materiałów na bieżąco zużywanych (np. biurowych) ? Czy nie powinien / nie mógłby w szablonie być wrzucany bezpośrednio na konta kosztowe 402?
2) Jeśli szablon jest przeznaczony do księgowania zużywanych na bieżąco mat. - j.w. - to czy korzystając z tego szablonu muszę robić dodatkowe księgowanie z 301 na 402 - żeby trafiły one od razu w koszty? Czy z tego szablonu trafiają one w koszty od razu ?
3) Gdzie mogę zmienić ten szablon - albo dodać inny do zakładki "zakup"

Dziękuję za pomoc

PS. Sorry przez nieuwagę wrzuciłem ten temat do spraw związanych z Vat - powtarzam go tutaj bo tam mogę nie otrzymać odp.

~Tom 15.03.2024 09:29 1. Co firma to będzie chciała inaczej, to jest pełna księgowość więc w tym zakresie jest duża dowolność.
Pamiętaj żeby z listy produktów wybrać "materiał" (taki "produkt" w zakładce produkty który oznaczony jest jako materiał) żeby się zaksięgowało jako materiał. Ew. przy dodawaniu zakupu w tej drugiej zakładce wprowadzasz tylko stawki VAT i tam wybierasz z listy, że to materiał.
W szablonie księgowym zmień sobie na 402 i wtedy będzie szło na koszty.
2. Tak, możesz, albo od razu na 402 wrzucać.
3. Księgowość -> Księgi handlowe -> Konfiguracja -> Szablony księgowe (piszę tak z pamięci, ale gdzieś tam powinno być).
#1
~WWM 15.03.2024 22:33 Dziękuję za wskazówkę
Zgadzam się co do preferencji - rozbieżnych chęci każdej firmy - Ale po twojej podpowiedzi zauważyłem - że jak się wprowadza poprzez zakładkę "zakup" FV "materiały na potrzeby firmy" i wybierze się szczegółowe wprowadzanie FV -tzn. wpisy wszystkich pozycji - to program księguje na konta kosztowe 400.... Natomiast jeśli się wprowadza w zakładce "zakup" FV "materiały na potrzeby firmy" bez szczegółów (tzn. całą fakturę bez rozbijania występujących na niej pozycji) to program księguję na konta rozliczeniowe 300...
I nie miałbym nic przeciwko 300... (tak jak piszesz - preferencje księgowych) - tylko potem jakimś cudem bez przeksięgowania na 400 ... (automatycznego) te FV są ujmowane w kosztach (RZiS) - a to już wydaje mi się dziwne - chyba że nie widzę przeksięgowania z 300 na 400 (ale w FV nie widać, w księgowaniach tez nie )
Tak czy inaczej pomogłeś - bo zauważyłem że przez księgowanie wszystkich pozycji z FV - poprzez zakładkę "zakupy" "mat. na potrzeby firmy" - wchodzi to na 400 - a jeśli ogólnie zrobimy wpis całej FV to na 300 - nie jest to logiczne chyba - ale jak wiem że tak to działa to ....
Dzięki
PS . Może Administrator się wypowie - czy ja źle to widzę czy formuła może nie do końca logiczna w całości jest
#2
~qwe 21.03.2024 11:18 standardowe szablony są standardowe :) program daje duże możliwości modyfikacji szablonow właśnie dlatego, że każda firma czy księgowa chce to robić trochę inaczej, zmień je i dostosuj pod siebie i będzie ok
#3

Odpowiedz




< wróć do Systim
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!