Strona główna>Forum>Systim>Wniesienie kapitału zakładowego oraz utworzenie indywidualnych kont 240-x dla wspólników
< wróć do Systim
Wniesienie kapitału zakładowego oraz utworzenie indywidualnych kont 240-x dla wspólników
PiotrSGT03.01.2023 13:57 Czy ktoś może podpowiedzieć,
jak poprawnie dodać dwa indywidualne konta (242-1 oraz 242-2)
dla dwóch wspólników i jak ustawić dla nich parametry,
żeby działało poprawnie.

W domyślnym planie kont jest tylko konto:

242 Rozrachunki z udziałowcami i akcjonariuszami


1) Chcę wnieść kapitał zakładowy do nowo utworzonej spółki z o.o.
znalazłem opis jak to zrobić, ale tam w przykładzie jest tylko jedno konto i nie wiem, czy dodając subkonta, muszę dokonać zmian w tym głównym (o numerze 242),
a następnie czy w subkontach muszę wprowadzić ustawienia z konta 242.

2) Ewentualnie czy mogę zaksięgować to tylko na tym jednym koncie i uwzględnić wspólników w tytule księgowania (tak jak jest w tutorialu) — czy to będzie poprawny sposób, ale PRZEDE WSZYSTKIM czy w przyszłości — jeżeli wspólnik będzie pobierał wynagrodzenie z art. 176 KSH, nie będę potrzebował wtedy mimo wszystko tych indywidualnych kont dla wspólników????


Proszę wybaczyć — jeżeli pytanie jest zbyt amatorskie, ale nie jestem księgowym, a z programem do księgowania mam do czynienia dopiero kilkadziesiąt minut...
Dlatego liczę na wyrozumiałość... mam nadzieję, że samo pytanie poprawnie sformułowałem ;-)

~Artur 05.01.2023 21:19 Ja nie rozbijałem konta 242 na subkonta. Wpłaty na kapitał wpisałem w trzech pozycjach z podaniem nazwisk, bo w razie zmiany lub odejścia wspólnika trzeba będzie aktualizować plan kont w polityce rachunkowości. A odnośnie 2. pytania, to można to zaksięgować w ten sposób: Wn: konto 405 (wynagrodzenia), Ma: konto 249-1 (pozostałe rozrachunki z podaniem nazwiska wspólnika).
#1
~Ewelina 07.01.2023 12:25 Z zasady lepiej rozbijać takie konta na subkonta, zwłaszcza jeśli w praktyce chcesz te konta używać później (a nie tylko do rozliczenia wpłat na kapitał zakładowy). Dzięki temu łatwiej się rozeznać który wspólnik ma co na koncie. Ale nie sądzę żeby zostawienie jednego konta było jakimś błędem.
Żeby dodać wchodzimy do edycji planu kont, klikamy w 242, po prawej zerknij jakie parametry są ustawione na tym 242 i następnie klikasz na "Dodaj konto" na górze i tam przepisujesz wszystko identyczne.
Oczywiście gdy tak robisz na koncie 242 nie może być żadnych księgowań, bo inaczej program nie pozwoli zapisać 242-1.
Pełny numer konta będzie tak jak program podpowiada 242-1, numer kolejny 1 (a dla następnego 242-2 i numer kolejny 2). Pozostałe pola przepisujesz identycznie jak na 242.
Pola "Pozycja w bilansie" pozostaw puste, bo jak tu wpiszesz gdzie ma to trafiać w bilans to będzie trafiało i z kont podrzędnych i z 242, więc by się kwoty zdublowały.
Wliczanie do bilansu: wybierz "saldem konta".
#2

Odpowiedz




< wróć do Systim
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!