Strona główna>Forum>Systim>rachunek bieżący w księgach handlowych
< wróć do Systim
rachunek bieżący w księgach handlowych
~grgr15.10.2019 16:53 Cześć,
może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego w systim przy pełnej księgowości nie są automatycznie rozliczanie przy fakturach zakupowych/sprzedażowych rozliczenia z rachunkiem 130-rachunek bieżący?

~bolo 16.10.2019 16:12 nie wiem czy cię zrozumiałem, ale automatyczne rozliczanie jakiś typów faktur można ustawić przez konfiguracje planu kont, albo każdy szablon księgowania można sobie podpiąć pod odpowiednie wg. ciebie konto
#1
~grgr 17.10.2019 15:36 może inaczej zapytam, bo nie mogę tego nigdzie znaleźć.

Czy księgowanie wszystkich transakcji z konta bankowego jest konieczne? Tj. wrzucam fakturę kosztową, robię przelew. Faktura jest zaksięgowania. Czy przelew też musi być księgowany, jako obciążenie z konta 130 (standardowe konto z planu kont, rachunek bieżący)?

Czyli np. zakup:
Winien 403 - kwota netto
Winien 221 - wartość vat
Ma 202 - zobowiązanie wobec dostawcy brutto

tu idzie przelew na kwotę brutto,
i pytanie czy dalsze pozycje w księgowości jako "spłata":
Winien 202 - brutto
Ma 130 - brutto
są konieczne?
#2
~Hobbes 11.11.2019 16:05 Generalnie w pełnej księgowości odrębnie księguje się faktury, natomiast odrębnie wyciągi bankowe. Dlatego w Systim z automatu księguje się faktura, natomiast wyciąg bankowy musisz zaksięgować wyciąg bankowy na każdy dzień, czy miesięczny.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak zmodyfikować szablony faktur, żeby księgowanie nie szło na konta rozrachunków (201- czy 202- ) tylko bezpośrednio na konto 130 na rachunek bankowy. Albo i na rozrachunki, a potem z rozrachunków na 130. Chociaż mówiąc szczerze nie widziałem jeszcze żeby ktoś w ten sposób księgował. No i jeśli faktura będzie raz opłacona, a inna nie, to będzie kłopot, no ale można zawsze stworzyć 2 szablony, jeden do zapłaconych faktur, drugi do pozostałych.
#3

Odpowiedz




< wróć do Systim
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!