Forum»VAT»Odliczanie 50% VAT od paliwa

Odliczanie 50% VAT od paliwa

Dzień dobry,
od kilku godzin testuję wersję demo i mam pytanie gdzie mogę odliczyć 50% VAT od paliwa?
Witam,

przyłączam się i proszę o odpowiedź w jaki sposób można zaksięgować dokument dotyczący zakupu paliwa do auta używanego do celów firmowych i nie tylko (Vat 50%)
Hallo??
Jeżeli chodzi o jakiekolwiek 50% to ja znalazłem w dodaniu pojazdu możliwość dodania typu samochodu, jako formę mieszaną, a więc 50% odlicza kosztów... a co do odliczenia paliwa 50% nie księgujecie tego po prostu?
Księgowanie w przypadku 50% Vat to 50% na 221 a drugie 50% w koszty.
Zakładając, że rozliczamy kilometrówką:
- w zakładce "księgowość -> pojazdy" trzeba dodać pojazd i określić kwotę 50% odliczenia, oraz wybrać że jest to pojazd prywatny,
- następnie utworzyć dla niego ewidencję przebiegu pojazdu za dany miesiąc (opcja zaraz obok powyższej)
- następnie wprowadzamy dokument/y zakupu w zakładce "Zakup" i wybieramy tam którego pojazdu dotyczy
- przy tej fakturze klikamy opcję "zaksięguj" i księgujemy VAT (na tym etapie - tylko VAT) - program automatycznie przejdzie do ekranu księgowania i będzie można zaksięgować 50% kwoty
- pobierając wydruk ewidencji za dany miesiąc, taka faktura znajdzie się w zestawieniu faktur na wydruku ewidencji.
- przy ewidencji klikamy "zaksięguj" na koniec miesiąca i księgujemy w ten sposób ewidencję na koniec miesiąca (tylko wpis do KPiR, bez VAT)

W KH analogicznie.
To jest jakoś porażka. To powinno być proste jak wprowadzenie zwykłego zakupu tyle że wybieram opcję 50%.
Faktycznie polskie prawo w tej kwestii to porażka, ale przekaż swoje sugestie ustawodawcom bo to oni narzucają że musisz i zbierać fakturki, i podliczać je, i wybrac jak chcesz się rozliczać, i jeszcze wypełniać ewidencję. Na szczęście od tego roku już nie trzeba w większości przypadków.

Koleżanka Anna trochę też przesadziła z tą księgowością, chyba wyłączyła tryb automatycznego księgowania, powinno być tak:
- w zakładce "księgowość -> pojazdy" trzeba dodać pojazd i określić kwotę 50% odliczenia i odpowiednie odliczenie PIT (75% albo 20%)
- następnie wprowadzamy dokument/y zakupu w zakładce "Zakup" i wybieramy tam którego pojazdu dotyczy, wprowadzony dokument księguje się automatycznie - i to wszystko.

Odpowiedz

Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. ok