Forum Systim
VAT Podatek od wartości dodanej

Strona główna>Forum>VAT Podatek od wartości dodanej
58 10 6 1
Array ( [act] => forum [f] => 1 )
< wróć do wszystkich działów
<<<123456> >>
VAT Podatek od wartości dodanej (10)
Witam, poszukuję osoby, która pomoże we wprowadzeniu pełnej księgowości Systim do nowo powstałej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Mam wyksztalcenie ‘finansowe’, planuję prowadzić księgowość spółki samodzielnie. Poszukuję osoby, która pomoże ustawić program, wybrać kluczowe parametry, rozpocząć pracę w systemie. Firma jest zarejestrowana, ma otworzony rachunek bankowy, będę podatnikiem VAT, nie będę prowadzić kadr i płac. Głowna działalność: sprzedaż odzieży własnej (tylko on-line/ bez kasy fiskalnej/ płatność za zakupy bez gotówkowa), odsprzedaż odzieży zakupionej, produkcja odzieży.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie/ kontakty/ informacje. Monika

0 ostatni:  23.02.2024, ~Monika
POMOC W ROZPOCZĘCIU PRACY NA PROGRAMIE PEŁNA KSIĘGOWOŚĆ
>
witajcie, czy na waszej stronie

https://www.systim.pl/metoda-kasowa-w-vat-na-czym-polega#:~:text=Sprzedawca%20wykazuje%20podatek%20VAT%20od,zobowiązania%20z%20tytułu%20danej%20faktury.

informacja dotyczącą metody kasowej wyklucza takową dla nowych spółek, gdyż nie jest możliwe spełnienie obu warunków

1) składać wyłącznie kwartalne deklaracje JPK_V7K,

2) Niezwykle ważną rzeczą jest to, iż kwartalnych deklaracji VAT nie mogą składać podatnicy, którzy: są czynnymi podatnikami VAT krócej niż przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja lub,

zatem nowa firma nie może składać kwartalnych deklaracji a co za tym idzie korzystać z metody kasowej ?

0 ostatni:  29.01.2024, Dave
metoda kasowa nowa firmę
>
Chcę wykupić Zoom. Jestem zwolniona z Vat podmiotowo.
Czy przed wykupieniem Zooma muszę zarejestrować się do Vat UE by móc wykupić usługę?
Niedługo chcę też wykupić reklamy na FB i też nie wiem, czy muszę się zarejestrować przed wykupieniem do VAT UE.
Znalazłam w internecie coś takiego:"Jeśli podatnik jest zwolniony z VAT, to jego obowiązek rejestracji do VAT-UE zaczyna się w momencie, kiedy wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekracza kwotę 50 000 złotych lub gdy świadczył on lub nabył usługę we współpracy z kontrahentem, gdzie miejscem wykonania transakcji był kraj nabywcy. "
Wartości nie przekroczę od razu, ale martwi mnie miejsce wykonania transakcji.
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

0 ostatni:  07.12.2023, ~Sylwia
VAT UE
>
Czy nie warto rozważyć zmiany przycisku DODAJ FAKTURĘ na DODAJ DOKUMENT. Wydaje mi się że będzie to bardziej logiczne ponieważ z poziomu przycisku tworzy się wiele dokumentów a nie tylko fakturę.
0 ostatni:  31.03.2023, ~EVER
Przycisk DODAJ FAKTURĘ
>
Jak zakładałeś konto dostałeś pewnie książkę opisującą moduł księgowość, tam jest to dobrze opisane.

Jeśli masz w księgowość -> konfiguracja włączoną opcję "automatycznie księguj dokumenty", to taki dokument księguje się automatycznie i nie musisz robić nic więcej.
Jeśli nie masz włączonej tej opcji to włącz na przyszłość :)
Jeśli nie miałeś włączonej, to każdy dokument musisz zaksięgować żeby trafił do modułu księgowość. Na szczęście jest to proste - przy danym dokumencie np. na liście faktur zakupu klikasz "Zaksięguj", program przenosi Cie na okno księgowania i tam zatwierdzasz - i tak kolejno inne dokumenty. Jest jeszcze opcja "zaksięguj masowo" w module księgowość, która to robi sama (masowo księguje wszystko z danego miesiąca), ale nie korzystałam z niej nigdy więc nie wiem czy mogę polecić.
Jeśli masz KPiR czy Ryczałt to to wszystko, księgowania będą w module księgowość i możesz generować deklaracje itd.

Jeśli masz księgi handlowe to sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, polecam przeczytać książkę w której jest więcej informacji, filmy instruktażowe.
Na pewno przed księgowaniem wejdź do modułu "księgowość" i przejdź kreator, następnie konfiguracja -> lata obrotowe. I tu dodaj rok obrotowy. Wtedy możesz księgowac.

1 ostatni:  16.11.2022, ~Freeman,12
Wprowadzanie faktur
>
Pogoogluj "Ulga dla powracających z zagranicy. " - nie płacisz podatku do przychodu gdzieś w okolicach 85 tys. zł. Do tego dochodzi kwota wolna 30 tys., więc razem daje to jakieś 115 tys. wolne od podatku.
1 ostatni:  02.09.2022, ~Lena
Polski Ład ulga podatkowa dla osób wracających z zagranicy
>
Ja zostawiam puste pola z VAT i nie podaję daty. VAT księguję oddzielnie zapisem tylko do VAT. Nie wiem dlaczego program u Ciebie nie puszcza wolnego miejsca - u mnie normalnie zapisuje bez daty. KPiR czy KH? W KH można dodatkowo w sekcji "VAT" kliknąć "nie" i w ogóle tej sekcji wtedy nie ma.

Ogólnie rzecz biorąc metoda kasowa to udręka dla księgowych ze względu na inne terminy księgowania i lepiej tego unikać jeśli tylko się da :(.

1 ostatni:  18.05.2022, ~JustynaK
termin odliczenia VAT - metoda kasowa VAT
>
Nie wyświetla nawiasów ostrych więc jeszcze raz:
Witam,
Chcę zaksięgować różnicę wynikającą z przyjętej proporcji i rzeczywistej. Jak to powinno wyglądać w KH to wiem mniej więcej, problem jednak z odpowiednim przypisaniem tego do JPK. W JPK zgodnie z opisem ustawowym powinno wpisać się do części ewidencyjnej dokument z oznaczeniem WEW i kwotą różnicy na + lub - ( w moim przypadku - ) z dopiskiem K_45 i w części deklaracyjnej P_45. I tutaj dzieją się dziwne rzeczy gdyż przy tworzeniu deklaracji za styczeń pokazują mi się odpowiednie kwoty i sumy kontrolne (np. 3 dokumenty i -400 vat naliczony), ale po wygenerowaniu i ściągnięciu pliku mam odpowiednią kwotę w polu P_45, ale już w części ewidencyjnej nie ma przypisanego dokumentu (np. są 2 zamiast 3).
Może ktoś coś doradzić?
Pozdrawiam

1 ostatni:  19.04.2022, Patryk
Sprzedaż mieszana (VAT I ZW)
>
faktycznie, przeszło! wielkie dzięki!
2 ostatni:  21.03.2022, ~jonathanp
bład deschematu xsd
>
Nie. JPK_V7 składają jedynie czynni podatnicy VAT.
1 ostatni:  20.10.2021, ~tikitaki
zwolnienie z VAT
>
<<<123456> >>
Wersja DEMO - przetestuj za darmo! Załóż konto Systim w 15 sekund!